APRIL/TRAVANJ
44 – Corto Maltese – Linija života, Bookglobe – Ovo je već peta epizoda Korta koju je nacrtao Rubén Pellejero po scenariju Juan Díaz Canalesa. Naravno, Pellejero je glavni razlog što kupujem nove nastavke ovog serijala. Voleo bih da to vidim i u crno-belom izdanju. Mada, kao da je crtež malo slabiji, zamor, monotonija, godine… I dalje to odlično izgleda i ima sjajnih kadrova. Priča je solidna, nepretenciozna, što je čini čitljivijom. Opet puno karaktera koji su se ranije pojavljivali u serijalu. Malo neuverljivo, ali meni nije smetalo jer nije opteretilo priču, pa čak i neko ko ranije nije čitao Korta Malteza može sve da razume i isprati. Vredi pažnje, preporuka.

43 – Miodrag - Miša Đurđić: Stripovi iz Nikad robom (1965-1967), Modesty stripovi – Kao što iz naslova knjige može da se vidi, crtač stripova u ovom izdanju je Miodrag - Miša Đurđić, dok su scenaristi bili različiti. Predgovor je napisao Vasa Pavković. Autor nema velik opus i ovde sakupljena četiri stripa, premijerno objavljena u zasebnim sveskam edicije Nikad robom, najznačajniji su njegovi radovi. Žalim što se nije sve sakupilo, pa da ovo bude kompletna autorova stripografija. U svakom slučaju, izdanje je vredno pažnje. Priče su, u skladu s vremenom kada su nastale, zanimljive. Iako imam ogradu kada su u pitanju stariteti, i pored poštovanja autora, mogu reći da mi je prijalo čitanje ovakvog štiva. Nije vrhunski napisano, nije vrhunski nacrtano, ali je ipak vredno pažnje. Sviđa mi se trend da se prave kolekcije domaćih autora, svojevrsna sabrana dela, da se sve to sačuva od zaborava. Šteta što se neke državne, ili esnafske, organizacije ne bave time. Stoga je trud koji ulaže Živojin Tamburić u svojim izdanjima za svaku pohvalu. Ako vam je važan domaći strip, ako ste nostalgični, obavezna nabavka.

41-42 – Den #2-3, Lokomotiva – Autor je Ričard Korben. Važno je uz ova izdanja spomenuti i Hose Viljarubija, čoveka koji je sjajno uradio restauraciju (rekolorisanje) stripa. Ove dve knjige donose epizode Muvovum i Deca ognja. Dok je druga knjiga direktan nastavak na prvu epizodu, treća donosi jednu drugačiju priču. Den-a tu nema onakvog kakvog ga poznajemo iz prethodnih nastavaka. Praktično je to stripovskim jezikom rečeno "postanje", što se može zaključiti/pretpostaviti tek na kraju priče. Nisu mi ove dve knjige ostavile toliko pozitivan utisak kao prva, valjda je do nedostatka nostalgije. Narativno je Muvovum lakši za prihvatiti jer se krećemo u poznatom svetu, a i crtež mi je osetno bolji nego u trećoj knjizi. Deca ognja su mi crtački slabiji. Zapravo, previše ispeglanije izgleda, dok je priča ok, samo je iritantno čitati ceo integral u iščekivanju da se Den pojavi, a njega nema, pa nema. Očekuju nas još dve knjige da se ceo serijal kompletira. Korbenov rad na ovom stripu je sam po sebi apsolutna preporuka za kupovinu, mada mi je naslovnica treće knjiga više antireklama.

39-40 – Poslednje putovanje 5-6, Lokomotiva – Autor ove mange je Tsukumizu. Imao sam mali peh sa ovom mangom. Iako sam pogledao na internetu info o njoj, nemam pojma zašto sam sa četvrtim brojem zatvorio serijal. To jest, pročitao ga i opisao kao završenog. Delovalo je kao da je kraj, moglo se stati s četvrtim tankobonom. U preostala dva tankobona (da, sada je sigurno kraj) dve junakinje Čito i Juri nastavljaju putovanje. Uz jedan flešbek imamo napokon i pojašnjenje kako su se našle na putu, usamljene, kroz ruševine grada. Poslednje putnice na zemlji. Priča je jednolinijska i dalje, simpatična, čitljiva, zanimljiva. Ispričano je sve kroz naivnu i iskrenu začuđenost devojčica civilizacijom koja nestaje. Putovanje ima svoj kraj, sasvim logičan. I dalje ne mogu dati neku pravu ocenu. Jednostavno, meni se sviđa, mogao bih da ga čitam i dalje da se nastavlja, i uživao bih u tome. Što se mene tiče, preporuka.

38 – Povratak divljine, Darkwood – Po scenariju Devina Grejsona ovaj strip je nacrtala Jana Adamović. Prva je knjiga u novopokrenutoj ediciji ediciji Venera. Tematski za mene klizav teren: Teorija Gaja pomešana sa fantazi svetom Vila i čudesnih stvorova, sa dominantnom ekološkom porukom. Ispala je do kraja to dobra priča, mada mislim da je bilo prostora da duže traje. Zaokružena je kako treba, ali šteta je što nisu više iskorišćeni potencijali ideje i kreiranih likova. Jana je svoj deo odlično odradila i kolor dobro prati njen crtež. Lepo i vredno pažnje izdanje, apsolutna preporuka.

33-37 – Spajdermeni II #1-5, Golkonda – Ovih pet svezaka (kao i prethodnih pet) uradio je kreativni tim Brajan Majkl Bendis (scenario), Sara Pičeli (crtež) i Džastin Ponsor (kolor). Bio sam strpljiv i sačekao da se ovaj mini serijal završi kako bih ga pročitao kompletnog. Mislim da drugačije ne bi dobro ispalo. Korektan scenario, pomalo "veštačko-prirodni" dijalozi, dobar crtež i solidan kolor. Priča o dva Spajdermena, teoriji o multiverzumima koja objašnjava njihovu zajedničku avanturu. Opet mogu reći da je solidna priča, iako sam u početku imao nelagodu oko čitanja. Naravno, problem mešanja svetova i karaktera što nisam ispratio kroz nove epizode Spajdermena. A generalno nisam ni ljubitelj tog miksovanja paralelnih univerzuma zarad više stripova i bolje zarade. Do kraja strip mi je ispao zadovoljavajući. Ne sjajan, ni odličan, ali mi je drago da sam ga pročitao. Pohvala za to što se distribuirao putem kioska. Preporuka.

31-32 – Dylan Dog 55-56 (163-168), Libellus – Ove dva knjige donose epizode: Savršeni svijet, Urlatorica, Otok pasa, Preživjeti u raju, Meduza i Rijeka zaborava. Uglavnom priče po mom ukusu, standardno odličan crtež, kao što smo inače i navikli kod Dilan Doga. Knjige su prvoklasno opremljene, apsolutna preporuka.

MART/OŽUJAK
30 – Do Vakande i još dalje, ProPolis Books – Nova linija marvelovih stripova za decu pod edicijom Marvel Superherojske avanture. Scenario Džim Makan, crtež Dario Brizuela. Simpatično, lepo crtano i pisano, prilagođeno deci – kao i sva dosadašnja strip izdanja ovog izdavača. Prirodne, vaspitne, poruke ispričane kroz pet Spajdermenovih priča (svesaka) sakupljenih u ovoj knjižici. Nije remek delo, ali je svakako sjajno za klince, a simpatično i za nas matorce. Preporuka!

29 – Renesansa 2 (4-6), Čarobna knjiga – Renesansu 2 je uradio autorski tim Frederik Dival (scenario), Emem (crtež/kolor) i Fred Blanšar (crtež). Sve što sam rekao za prvi integral, važi i za ovaj. Odličan SF sa, po meni, osrednjom izvedbom. Priča je kvalitetna, ideje i koncept, samo što bi mnogo bolje bilo da ide na većem broju strana sa relaksiranijim ritmom, i s manje crteža po strani. I dalje deluje sterilno, uz crtež koji je dosta krut i uz kadriranje koje se uglavnom drži srednjeg plana, bez vizuelne dinamike. Šteta, jer bio bi genijalan da je urađen bolje. Ovako, ostaje dobar do odličan SF. I pored mog gunđanja zaslužuje pažnju, vredi ga čitati i čuvati u kolekciji. Preporuka, pogotovo ljubiteljima SFa.

28 – TMNT: Nove avanture heroja u oklopima 5, Golconda – Za mene neočekivano Nindža kornjače i dalje idu na kioscima. Nisam baš bio oduševljen prvim nizom svesaka, ali mi đavo nije dao mira pa sam zbog natpisa Nova serija rešio da ovu ipak kupim. Za probu. Autorski tim čine scenarista Erik Barnam, crtači Tim Lati i Džek Lorens i koloristkinja Sara Majer. I dalje nije nešto što mi treba, ali moram priznati da mi ovaj ciklus više leži. Crtež i montaža table su relaksiraniji, klasičniji, prijatniji za čitanje. Jednostavno nema pretrpanosti i konfuzije iz prethodnik svesaka. Meni je to dovoljan motiv da nastavim kupovinu narednih brojeva. Doduše, nema čitanja dok se ne završi ciklus, jer mali broj strana i poruka s kraja sveske "nastavak sledi" nisu kombinacija za čitanje u velikim vremenskim razmacima. Preporuka ljubiteljima Nindža kornjača.

27 – Siročad: ZEMLJA (1-3), Libellus – Ova knjiga donosi tri epizode – kompletnu petu sezonu: Iz pepela, Sijati oluju i Preko zida. Scenario su pisali Matteo i Emiliano Mammucari, dok su za crtež bili zaduženi Alessio Avallone, Luca Genovese, Luca Genovese, a za kolor Giovanna Niro, Stefania Aquaro i Luca Saponti. Naslovne strane je radio Gipi. Ovo je, za razliku od Jurićke, priča na kakvu smo navikli kada je serijal Siročad u pitanju. Glavni akteri su deca, radnja se dešava nakon što je zvanično završeno iseljavanje stanovnika sa Zemlje. Preostali žitelji planete žive svoje muke, sanjaju o boljem životu i bekstvu sa planete. Priča je jednolinijska ali ipak zanimljiva, dinamična i uzbudljiva. Izdanje je odlično, apsolutna preporuka.

26 – Siročad: JURIĆ (1-3), Libellus – Ova knjiga donosi tri epizode: Cvijet zla, Priča o jednoj princezi i Kraljica je mrtva, živjela kraljica. Scenario su pisali Roberto Recchioni i Paola Barbato, dok su za crtež bili zaduženi Andrea Accardi, Roberto De Angelis, Riccardo La Bella, Maurizio Di Vincenzo i Luca Casalanguida, a za kolor Andres Mossa, Stefania Aquaro, Alessia Pastorello i Luca Saponti. Nedostaje mi SF podloge, ali zato politike ima taman da mogu da napravim paralelu sa stvarnošću u kojoj živim ovih dana i maštom scenarista. Više volim SF okruženje, ali je svakako i dalje važna knjiga u serijalu Siročad. Ove tri epizode čine kompletnu četvrtu "sezonu". Izdanje je odlično, kao i sva prethodna, apsolutna preporuka.

25 - Betmen: Prvi vitez, Čarobna knjiga – Autori su Den Jurgens (scenario), Majk Perkins (crtež) i Majk Spajser (kolor). U svim ovim političkim tenzijama koje mi skreću pažnju i slaboj koncentraciji za čitanje, rešio sam da trošim vreme za čitanje na nešto od čega nemam velika očekivanja. Ne zato što sam mislio da je loše, već jednostavno nisam ljubitelj novih verzija junaka i igranja s retro forama. Nije da ne može biti zanimljivo, ali… jednostavno me ne privlači. Ipak, ne mogu reći da mi ovaj strip nije bio zabavan. Solidna igra sa atmosferom s kraja tridesetih, likovno dobro obrađena ikonografija tog perioda kao i simpatični omaži filmovima iz tog doba. Prijalo mi je za čitanje mnogo više od očekivanog. Fanovima Betmena će sigurno još više prijati. Preporuka.

23-24 – Alan Ford 41-42 (121-126), Libellus – Ove dve knjige donose epizode: Drvomorci, Dan osvete, Katodikova sjena, Iznenađenje pod krinkom, Otok mračnjaka i Veliki šišač. Za crtež su na smenu zaduženi Paolo Piffarerio i Giovanni Romanini dok je tuš uglavnom radio Paolo Chiarini. Nešto deblja linija, standardizovaniji crtež. I dalje meni drag crtački period. Priče su zanimljive i duhovite, svakako vrednje pažnje. Odlično izdanje, i dalje apsolutna preporuka.

20-22 – Muzej: Serijski ubica se smeje na kiši 1-3, Čarobna knjiga – Autor ove mange koja je izašla u tri knjižice je Rjosuke Tomoe. Žanrovski i zapletom ovu mangu bih najlakše objasnio uporedbom sa filmom Sedam. Serijski ubica, osveta, ubistvo kao umetničko delo, posvećeni policajac sa rasturenom porodicom… Veoma atmosferičan strip, drži pažnju dobrim ritmom, kadriranjem, montažom table i dinamikom. Zaplet je uglavnom standardan, meni dovoljno dobar da ima odličnu ocenu jer sve eventualne mane nadoknađuje ostalim stripskim elementima. Kraj je relativno predvidiv, ali ipak zanimljiv. Uz noseći strip su u ova tri tankobona dodate i dve samostalne priče. Takođe su krimići u pitanju, osim što autorov debitantski strip Devojčica i ubica (nagrada mladom umetniku u Japanu) ide i u kategoriju SF žanra. Meni se baš dopala, iako je i dalje relativno standardna idejno. U trećem tankobonu na pedesetak strana ide priča Neko bi rekao da smo najbolji prijatelji. To je već klasičan, ali atmosferičan i uzbudljiv krimić. Realno je Muzej mogao da ide u dva malo obimnija tankobona, ali nije šteta što smo dobili ove dve dodatne priče. Manga koja je vredna čitanja i pažnje, pogodna vizuelno i za manga-početnike, svakako jaka preporuka.

FEBRUAR / VELJAČA
19 – Bili Skot će oslepeti, Darkwood – Autorka je Zoi Torogud. Četvrta knjiga u ediciji Luna. Iako njena druga knjiga u ediciji, ovo je zapravo Zoin strip prvenac. Iskreno rečeno, ovaj strip mi se više svideo od Usamljena u središtu Zemlje. Ne znači da je kvalitetniji, ali je čitljiviji, komunikativniji sa čitaocima. Narativno je klasičniji. Bili Skot je introvertna devojka, umetnica, koja pokušava da se izbori sa svojim tegobama. U jednom izlasku dobija udarac u glavu, što na kraju rezultira dijagnozom skorog gubitka vida. I to baš kada je dobila kao nagradu organizovanje prestižne samostalne izložbe. Rešava da luta i naslika tih deset potrebnih radova kako bi se pre slepila ostvarila kao umetnica. Dobro ispričano, emotivno, zanimljivo i dovoljno originalno da zaslužuje apsolutnu preporuku.

18 – Usamljena u središtu Zemlje, Darkwood – Autorka stripa je Zoi Torogud. Druga knjiga u ediciji Luna. Još jedan autobiografski strip, ovog puta jedne mlade autorke stripa. Iako mlada, imala je šta da kaže. Veoma intimno i iskreno priča o svom životu, borbi sa depresijom i suicidnim idejama. Odlično vizuelno urađeno. Igra se sa nekim već poznatim standardima kada je reč o takvim stripovima, ali isto ima nekih zanimljivih ideja. Često pojavljivanje, sukobljavanje, Zoi različitih uzrasta i raspoloženja u istom kadru mi je zaopravo najzanimljivije. Strip kom ću se vraćati. Preporuka.

14-17 – Poslednje putovanje, Lokomotiva – Autor ove mange je Tsukumizu. Čudni su motivi što sam kupio ova četiri tankobona. Prvo, crtež je "meh", dobar za raspravu kako japanci mogu raditi puno strana i zaraditi – slabim crtežom. Drugi je to što izdanje izgleda super, sa zaštitnim omotom, odličnom opremom – prosto mami na kupovinu. Treća, pa da proverim da li je barem priča vredna pažnje, pogotovo što je meni drag žanr u pitanju. Postapokaliptični onroad strip s puno lutanja među ruševinama i kojekakvim cevima. Junaci stripa su dve neobične devojčice Čito i Juri. Putujući kroz ruševine nekadašnjeg grada one spoznaju svet. Grad je samoobnavljajući, ali i kao takav je na izdisaju. Devojčice su tu, pa su TU… Velika rupa u priči koja ne objašnjava dve usamljene klinke koje začuđeno upoznaju stvari iz nekadašnjeg života grada, sveta. Ostalo je baš simpatična vožnja kroz taj univerzum sa isto tako simpatičnom interakcijom između karaktera, što je zapravo okosnica ovog stripa. Sve u svemu, crtež u štampanom izdanju deluje mnogo bolji nego na monitoru, priča mi je prijala i pored sve naivnosti. Nije remek delo, pogodan za manga početnike. Preporuka svakako.

13 – TMNT: 40. godišnjica HEROJA U OKLOPIMA, Golconda – Spisak autora koji su radili na ovoj posebnoj, jubilarnoj, svesci je povelik pa ih neću nabrajati. Reč je zapravo o celom nizu kratkih priča koje su rađene u različitim stilovima i tehnikama. Predstavljene su verovatno sve faze u "odrastanju" stripa kroz ovih 40 godina postojanja. Izdanje je kiosk formata. Na osamdeset strana je stalo dvanaest priča. Svega dve su meni bile zanimljive za čitanje, ostalo mi nije nikako leglo. Verovatno je do mene, jer za razumevanje svih fora, potrebno je dobro poznavanje hronologije stripa. Ima tu nekih, za mene, iznenađujućih promena. Tako da velikim fanovima Nindža Kornjača to verovatno neće biti loše. Što se crteža tiče, tu je moj utisak dijametralno različit u odnosu na priče. Užitak je bio ispratiti sve te stilove i načine obrada karaktera. Svakako preporuka za kupovinu, svako će naći svoj deo kolača u ovom izdanju.

JANUAR / SIJEČANJ
10-12 – Traper Keri #6-8, LMS Vanredno izdanje, Golkonda – Scenario sada radi Marcelo Toninelli, dok su za crtež i dalje zaduženi Marko Bjankini i Domeniko i Stefano Di Vito. Naslovnice sjajno crta Branislav Kerac. Sada bih trebao da uporedim nove priče ispod pera Toninelija sa onim koje je pisao Sklavi. Nažalost, nisam u mogućnosti to da uradim objektivno. Osim dužeg raspona između čitanja, ovo novo čitanje je u pozadini velikih protesta i dešavanja u zemlji, pa mi je koncentracija slaba kao i užitak. Crtež je odličan, priče verovatno korektne. Drago mi je što je izdanje kiosk formata. Planiram da se jednom vratim čitanju Trapera Kerija. Iako nije remek delo, pa ni neki moj prvi izbor za čitanje, pružio mi je pravi opuštajući užitak. Ovim sveskama je ceo serijal završen. Preporuka za ljubitelje Bonelija i vesterna.

8-9 – Alan Ford 39-40 (115-120), Libellus – Ove dve knjige donose epizode: Pravac Chicago, Stara dobra vremena, Opet živi Superhik, Kap vina previše, Ralje i Katodik. Za crtež je zadužen Paolo Piffarerio dok je tuš radio Paolo Chiarini. Izuzetak je epizoda Stara dobra vremena koju je tuširao Giovanni Romanini. Crtački tim je sada već odlično uigran, crtež je stabilnog kvaliteta i odlično zadovoljava potrebe serijala. Meni drag crtački period. I dalje su priče zanimljive, prve dve se bave Cezarorim izletom u Čikago, dok se kasnije ponovo pojavljuje Superhik i napokon po prvi put Katodik. Naravno, Klodovik i dalje daje jaku dinamičnu i humorističku notu serijalu. Odlično izdanje, i dalje apsolutna preporuka.

7 – Duh Tokija #2: Pridruži nam se, Golconda – Scenario Rick Remender, crtež Sean Murphy i kolor Matt Hollingsworth. Napokon smo stigli do zaključenja ove desetodelne (USA sveske) sage. Sve mane i vrline koje su krasile prvi trejd (1-5) su ostale. Najvažniji segment mi je crtež Šona Marfija koji je sjajno kolorisao Holingsvort. Sukob tehnologije i prirode kroz aktere stripa nastavlja se i nakon pada Tokijskih vrtova. Ne mogu da budem siguran koliko je strip vođen strahom od tehnike i budućnosti a koliko ljubavlju prema prirodi, ali kada se sve sabere poruke i opomene su dobre. Imamo višak repetativnog podsećanja na prethodne nastavke što je nepotrebno u trejdovima. Ipak, da se ne lažemo, meni je dobro došlo jer nisam "ponovio gradivo" čitanjem prvog dela. U svakom slučaju, dovoljno dobro, pa do odlično (Sean), da mogu komotno da preporučim strip.

6 - Ultimativni Spajdermen 1 (1-6), Čarobna knjiga – Scenarista je Jonathan Hickman dok su za crtež zaduženi Marco Checchetto (1-3, 6) i David Messina (4-5). Izdanje donosi prvih šest nastavaka sveže pokrenutog serijala u okviru Ultimativnog univerzuma. Spajdermen je praktično jedini superherojski lik koji mi je važan, ali me baš nije obradovala još jedna nova igra sa standardima koje sam zavoleo kao klinac. Oženjeni Piter Parker, sa Em-Džej, ima dvoje dece i nema moći. Stric Ben je živ i dobar je prijatelj sa najneprijatnijim urednikom novina. Dvadeset godina ranije uskraćene moći Piteru stižu na jedan drugačiji način. Naravno, radioaktivni pauk je i dalje u igri. Zvuči kao papazjanija koja me neće zanimat. Prevario sam se. Priča je odlična, crtež takođe, bio je užitak čitati ovaj strip. Nestrpljivo se čekaju nastavci, apsolutna preporuka.

1-5 - Y, poslednji muškarac 1-5 (1-60), Čarobna knjiga – Scenarista serijala je Brian K. Vaughan dok su za crtež angažovani Jose Marzan, Pia Guerra, Goran Parlov i Goran Sudžuka. Bez sumnje odličan strip, višeslojan, a opet napisan i crtan tako da se lagano čita i biva zabavan. Crtež nije pretenciozan iako imamo sjajnu crtačku ekipu (Parlov-Sudžuka). Sveden je, pitak… u skladu sa scenarijom. Priča ima svojih padova i uspona, prirodno kada ima šezdeset nastavaka, ipak je sve na kraju spojeno tako da ima smisla. Dijalozi su mi malo kruti, pogotovo kada šalje feminističke poruke. Rečeno je šta treba, ali upadljivo "ubačeno", ne zvuče spontano, prirodno. Svakako, nisu mane koje bi mogle da pokvare užitak u stripu, kao i da mu obore kvalitet. Kraj priče je odlično izveden. Što se mene tiče, obavezna lektira. Apsolutna preporuka.
